У чому особливість суспільно – політичної боротьби в Римі в ІІ-І ст. до н.е. (6 клас. Всесвітня історія. Історія України)

Тема: У чому особливість суспільно – політичної боротьби в Римі в ІІ-І ст. до н.е.

Мета: дослідити процес розвитку Римської республіки у ІІ–І ст. до н.е.; охарактеризувати римське суспільство та суспільно-політичну боротьбу в Римі цього періоду; розкрити причини та наслідки реформ братів Ґракхів; розвивати вміння давати історичну характеристику діячам, аналізувати, критично мислити, висловлювати власну думку; виховувати почуття толерантності, поваги до людей.

Обладнання: Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів, наочність.

Тип уроку:  засвоєння нових знань та вмінь.

Основні поняття: «криза», «громадянська війна».

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

Основні дати:

133 р. до н. е. — обрання Тиберія Гракха народним трибуном;

82—79 р. до н. е. — диктатура Сулли;

Хід уроку

І.  Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Варіант І

Багатьох богів римляни запозичили у греків. Підкресліть імена римських богів.

Нептун, Зевс, Гермес, Церера, Посейдон, Меркурій, Діоніс, Юпітер, Деметра, Аїд, Мінерва, Марс.

 Варіант ІІ

Самостійна робота 1-В; 2-В; 3-А; 4-Г; 5-В; 6-В; 7-А; 8-Г;9-Б; 10-Г

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Проблемне питання

У середині II ст. до н. е. володіння Риму ставали все більшими. Знать багатіла. Але в той же час серед римлян з’явилося багато бідних людей. Чому ж одні багатіли, а інші, навпаки, біднішали?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Причини кризи Римської республіки

Учні опрацьовують текст підручника та виписують причини кризових явищ у Римські республіці.

Після багатьох переможних воєн Риму в Середземномор’ї нарешті запанував мир. Але тепер державі загрожували внутрішні проблеми. Основним населенням Італії були вільні селяни. Обробляючи поля, вони годували свої сім’ї, постачали продовольством міста. Однак переписи населення, що регулярно проводилися в Римі, свідчили про стрімке скорочення заможних селянських господарств в Італії. Адже чоловіків відволікали від селянської праці військові походи, а жінкам було важко самотужки впоратися і з господарством, і з сім’єю. Частину земель переставали обробляти, не завжди вдавалося зібрати весь урожай. Через нестачу кормів і поганий догляд гинула худоба.

Після походів воїни поверталися на батьківщину в розорені будинки, до голодуючих сімей.

До розорення селянства призвело й суттєве зниження ціни на хліб, який став прибувати з нових завойованих територій.

У таких умовах багато з них залишали свої землі і вирушали на пошуки кращої долі в Рим, де поповнювали ряди римського плебсу, який жив за рахунок подачок влади і нобілітету, продажу свого голосу під час виборів. Так у Римі почала формуватися нова суспільна верства — люмпен-пролетаріат.

 Реформи братів Ґракхів

Ґракхи, брати Тиберій (163— 133 рр . до н . е .) і Гай (153—121 рр. до н.е.) — римські народні трибуни. Походили зі знатного плебейського роду . Намагалися шляхом реформ зупинити розорення селян, подолати бідність, корупцію і зловживання владою з боку сенаторів . Загинули в боротьбі з сенатською знаттю, яка виступила проти перетворень.

 Робота з документом
Із промови Тиберія Гракха

Навіть дикі звірі мають свої нори і лігвища, і тільки ті, хто гине за Італію, не мають притулку і змушені разом зі своїми жінками і дітьми вести бродячий спосіб життя. Воєначальники обманюють солдатів, коли говорять їм, що вони віддають своє життя за батьківщину.

Вони воюють і гинуть заради розкоші і достатків інших. Цих воїнів називають «володарями всього світу», а тим часом у них немає ні клаптика власної землі.
Запитання до документа
Які аргументи за здійснення реформ наводить Тиберій Гракх?

 Основні положення реформи Тиберія Ґракха

Основні положення реформи Гая Ґракха

Робота з документом

Плутарх про загибель Тиберія Гракха

Як повідомляють, після вигнання царів це була перша в Римі суперечка, що завершилася кровопролиттям та убивствами громадян, усі інші, хоча й нелегкі… вдавалося припинити завдяки взаємним поступкам і тих, хто мав владу та боявся народу, і самого народу, який мав повагу до сенату.

Запитання до документа

Як ви гадаєте, чому ця суперечка, на відміну від попередніх, завершилася кровопролиттям?

 Громадянська війна та диктатура Сулли

Основні заходи, здійснені в період диктатури Сулли (83—79 рр. до н. е.)

V.Закріплення знань учнів

 Бесіда за запитаннями

  1. Коли Тиберій Гракх став народним трибуном?
  2. Які реформи проводив Тиберій Гракх?
  3. Які реформи запропонував Гай Гракх?
  4. Які зміни вніс у формування римської армії Гай Марій?
  5. Коли було встановлено диктатуру Сулли?
  6. Що таке проскрипції?
  7. Які зміни відбулися у господарстві Італії після завойовницьких війн?
  8. Що зумовило масове розорення селян? Які наслідки це за собою тягнуло?
  9. Яку мету мали реформи братів Гракхів?
  10. Яка причина боротьби між популярами й оптиматами?
  11. Які зміни сталися в Римській державі після невдалих аграрних реформ?
  12. Чому диктатори, встановивши владу, влаштовують терор?

Гра «Продовж розповідь»

Правила гри. Учні по черзі повинні розповісти по одному реченню матеріал вивченої теми. Виграє той учень, чиє речення буде останнім, у той час як інший вже нічого пригадати не може.

VІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати відповідний матеріал підручника
Exit mobile version